Sunday, Apr. 21, 2024

Dubel #58 – „Kupon” (2009)

Autor:

|

14 listopada 2013

|

Dubel #58 – „Kupon” (2009)

okejka1„Kupon” <2009>

Reż. Przemek Głowacz, Zbyszek Bieniak

 

Pieniądze szczęścia nie dają, jednak mogą zaoferować nam możliwości prowadzące do sukcesu. Dzięki nim stajemy się innymi osobami w oczach otaczających nas ludzi. Spełniamy marzenia i uzyskujemy „wolność”.”

Ile ludzi tyle opinii… Czy pieniądze przynoszą szczęście? Twórcy krótkometrażówki pokazali własną perspektywę i przedstawili nam pech w szczęściu. Główny bohater kupuje kupon na totolotka, dzięki któremu wygrywa 13 milionów. Emocje, jakie towarzyszą temu wydarzeniu są dla mężczyzny zbyt wielkie, co prowadzi do zawału serca mięśniowego. Ten nieszczęśliwy wypadek to dopiero początek historii, ponieważ kupon wylatuje przez okno, wędrując w świat trafiając do innych właścicieli. Rządni bogactwa posiadacze owego papierka, a następnie walizki z kasą zaczynają walczyć…

ku1

Walka staję się zacięta, a pieniądze o dziwo nie mogą przez bardzo długi czas znaleźć swojego prawowitego właściciela. Cała ta bitwa ku bogactwu jest opatulona dość humorystycznym klimatem, przez co nie jesteśmy w stanie prawdziwie współczuć właścicielom. Wręcz przeciwnie: oszustwa, kradzieże, haracze i wiele innych przypadków chytrości ludzkiej wychodzą na jaw, stając się dla nas pouczeniem. Czy patrząc na ten film moglibyśmy odnaleźć w nim cząstkę siebie?

ku2

Akcja tej etiudy dzieje się w krótkim czasie, dzięki czemu otrzymujemy bardzo błyskotliwe intrygi. Nie jesteśmy w stanie się nudzić, ponieważ z minuty na minutę „Kupon” zaskakuje pomysłowością nie tylko twórców, ale także aktorów idealnie odnajdujących się w swoich rolach. Patrząc na błędne decyzję popełniane przez bohaterów doglądamy ich porażek. Karma dopadnie każdego, prawda?

ku3

To jest właśnie najlepsza strona medalu tego projektu: możemy odnaleźć w nim morały. Najlepsze filmy to nie te co wyłącznie nas bawią i kradną nam czas w wolne wieczory, czy nudne chwile. Owszem jest to ich najważniejsza rola, jednak nie zaszkodzi, gdy posiadają w sobie pewien przekaz, o którym możemy później debatować.

ku4

Jakość produkcji być może nie jest najlepsza, jednak na tym nie powinniśmy skupiać naszej pełnej uwagi. Kadry, zaangażowanie ekipy, miejsca, tematyka i wiele innych aspektów technicznych filmu jest stworzone niemalże nienagannie. Oczywiście, jak wszędzie można ujrzeć kilka niedociągnięć, choć w tym przypadku nie sprawia to, aż tak wielkiej ujmy dla całości. Podczas oglądania zamiast szukać błędów możemy zwrócić uwagę na rozwiązania, jakie zostały zastosowane, aby zmniejszyć koszty budżetowe nie odejmując, przy tym wartości dzieła. Odebranie pieniędzy w banku, czy wypadek samochodowy są zobrazowane w sposób „delikatny”, aczkolwiek łatwy do rozszyfrowania.

ku5

Także pamiętajcie, gdy wpadnie wam duża wygrana pieniężna w jakiejkolwiek loterii nie dostańcie zawału, ani nie dajcie się zwieść chciwości :). Film możecie obejrzeć ku przestrodze, lub ku małej przyjemności otrzymanej od twórców. Ja wszystkim graczom życzę szczęśliwej wygranej, a widzom miłego seansu.

 

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 4

Gra aktorska – 4,5

Błędy logiczne – 4,2

Dźwięk – 4

Muzyka – 4

Światło – 4

Kadry – 4

Błędy techniczne – 4

Dialogi – 4

Klimat – 4,2

ŚREDNIA: 4,11

      DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie.

    Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
kurs2
Kurs dla filmowców niezależnych

Przypominamy, że w naszym serwisie ciągle jest do nabycia 48-stronicowy poradnik filmowca niezależnego, który w praktyczny sposób omawia każdy etap...

Zamknij