Wednesday, May. 22, 2024

Dubel #65 – „Polowanie na owce” (2013)

Autor:

|

6 lutego 2014

|

Dubel #65 – „Polowanie na owce” (2013)

okejka1Polowanie na owce” <2013>

Reż. Rafał Kot

Prod. AFiT

 

Artysta poszukuje inspiracji. Szuka ich w codziennych sprawach, stara się dostrzec w nich ukryty czar, aby następnie użyć ich w swoim warsztacie.

Krótkometrażówka w reżyserii Rafała Kota zabiera nas w życie pisarza próbującego znaleźć intrygujący pomysł. Stajemy się świadkami jego przełomowych odkryć, jak i niepowodzeń. Jesteśmy prowadzeni za nos przez wodzę fantazji i szczypty realizmu, aby wspólnie przejść ścieżkę natchnienia.

pno1

Można podejrzewać, że film otrzymał dobrą ocenę ze względu na grę aktorską Cezara Pazury. Oczywiście, gdy podchodziłam do tej projekcji odczuwałam pewien strach, który w gruncie rzeczy był niepotrzebny. Zastanawiałam się, czy zagranie w amatorskiej krótkometrażówce profesjonalnego aktora nie zniszczy całej opowieści. Początkowo strasznie mnie ta wizja przeraziła: Cezary Pazura wśród amatorów i debiutantów? Tak wielka przepaść w doświadczeniu mogłaby zabić całą etiudę. Na całe szczęście tak się nie stało. Blask aktorów w filmie się równoważy! Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie rola debiutanta grającego głównego bohatera. Kuba Starzec pokazał swoje powołanie.

 

Dobry dialog sugeruje to, czego postaci nie mówią.”

Cyt. Lew Hunter

 

Zauważyłam po komentarzach, że nie tylko mi rzuciła się w oczy sztywna gra aktorska Anny Łabuzy. Wspominam o tym, ponieważ sama się przy tym zatrzymałam i zerknęłam z innej strony. Nie wiem, w jakiej mierze zadecydował o tym stres, czy umiejętności aktorskie, a w jakim źle dobrane dialogi. Kwestia do wypowiedzenia, jaką dostała owa żona Pana Doma była bardzo drętwa i „skomplikowana”. Brak doświadczenia pociągnął za tym dalsze skutki… Dialog przypominał bardziej monolog, a to sprawiło, że przez większość czasu mogła być sama na planie. Jak wiadomo możliwość mówienia do ściany, a rozmawiania i sprawdzania własnych reakcji to zupełnie dwie inne sprawy. Nie chcę jej bronić, a jedynie pokazać, że wszystko ma swoje korzenie.

pno2

Potężnym walorem etiudy okazuje się być sposób poprowadzenia toku historii. Bardzo ciekawe wybory sprawiają, że możemy zostać zaskoczeni niejednokrotnie przez zwroty akcji. A co sprawia nam większą przyjemność, niż wartka akcja i zaskoczenie?

Koniec jest najważniejszym elementem całości.”

Cyt. Arystoteles

 

Zgadzam się z tym bez żadnych wątpliwości. Najbardziej istotną częścią filmów są zakończenia, a w tej ekranizacji możemy poczuć pełnię satysfakcji. Przez pierwszą chwilę czujemy się zawiedzeni, aby następnie wstrzymać oddech. „Polowanie na owce” ma w sobie potrzebną magię, która utrzymuje się do samego końca.

 

 

OCENA AKTORÓW:

KUBA STARZEC ☻ ☻ ☻ ☻ ☻

CEZARY PAZURA ☻ ☻ ☻ ☻ ☻

ANNA ŁABUZA ☺ ☺ ☺ ☺

RAFAŁ JANIEC ☻ ☻ ☻ ☺ ☺

OCENA OGÓLNA:

FABUŁA 4,2
GRA AKTORSKA 4,1
BŁĘDY LOGICZNE 4,8
DŹWIĘK 5
CHARAKTERYZACJA 4
MUZYKA 4,5
ŚWIATŁO 4,5
KADRY 3,5
BŁĘDY TECHNICZNE 4,5
DIALOGI 3,7
KLIMAT 4,3

ŚREDNIA

4,33

 

DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie. 

Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
plakat pshoffman opisy
Philip Seymour Hoffman w Planecie 11

Wszyscy zainteresowani tematyką filmu i kinematografii na pewno wiedzą o tragicznej śmierci znanego aktora Philipa Seymoura. Planeta 11 w hołdzie...

Zamknij