Wednesday, May. 22, 2024

Zza miedzy #2 – Jak oświetlić plan z pomocą kosza na śmieci z IKEI?

Autor:

|

8 grudnia 2014

|

Zza miedzy #2 – Jak oświetlić plan z pomocą kosza na śmieci z IKEI?

Patrząc na tytuł tego artykułu można faktycznie stwierdzić, że autor niniejszych wypocin ześwirował, ale nic bardziej mylnego. Przemierzając czeluście zagraniczne Internetu natrafiłem na artykuł przeznaczony dla filmowców, którzy swoją kreatywnością chcą załatać dziury w budżecie.

IKEA dobra na wszystko.

Obejrzyjcie sobie ten film:

Dosyć klimatycznie, prawda? I wyobraźcie sobie, że twórcy tego filmu oświetlali plan jedną 150W żarówką opatuloną w kosz na śmieci z IKEI, który imitował beauty dish’a. Nie wierzycie? Zobaczcie na backstage.

Połączenie kosza na śmieci ze sreberkiem i żarówką 150 watową dało szansę na stworzenie fajnego, klimatycznego oświetlenia, które wyzwoliło względnie miękkie i jednolite światło. Ale oświetlenie to jedno. Rzućcie okiem, jak pomysłowy filmowiec stworzył wózek dolly, który umożliwia wykonanie płynnej jazdy kamery. Przecież to nic innego, jak element szafki, do którego przyśrubowane zostały małe kółka. Cała konstrukcja połączona jest z torem zbudowanym z najprostszych rurek PCV. Efekt? Powalająco płynny! Nadrzędna kwestia wysokobudżetowa, która daje się we znaki w tym filmie to blackmagic, ale spokojnie, przecież nie od razu Kraków zbudowano. Na początek możemy filmować zwykłą kamerą, czy lustrzanką. Najważniejsze to myśleć i próbować.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
SOFA
Sceniczny Otwarty Festiwal Artystyczny 27-28.03.2015

Sceniczny Otwarty Festiwal Artystyczny (SOFA) to impreza organizowana przez uczniów, nauczycieli, dyrekcję, rodziców i absolwentów LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. S....

Zamknij