Saturday, Nov. 26, 2022

Zza miedzy#5 – 5 rzeczy, które musisz zrobić przed nagraniem

Autor:

|

4 lutego 2016

|

Zza miedzy#5 – 5 rzeczy, które musisz zrobić przed nagraniem

Jest kilka czynności, które każdy filmowiec powinien wykonać przed nagraniem. I nie chodzi tu wcale o to żeby przeprowadzić próbne ujęcia, czy poinstruować aktorów, w jaki sposób są kadrowani. Tym razem chodzi przede wszystkim o przygotowanie techniczne. O tym, w jaki sposób przygotować się do nagrania opowie Morgan Cooper – amerykański filmowiec i reżyser.

1. Sprawdź F.E.W.

Pierwszy krok do prawidłowego nagrania to odpowiednie ustawienie:

  • Frame Rate, (w zależności od tego w jakim celu nagrywasz swój materiał)
  • Exposure (Ekspozycja), (aby prawidłowo wyeksponować filmowany obiekt)
  • White Balance (Balans bieli). (aby zachować prawidłową kolorystykę ujęcia, oraz konsekwentnie trzymać się wybranych ustawień dla każdego ujęcia w danym oświetleniu)

2. Sprawdzaj tło i krawędzie ujęcia.

Nie ma chyba nic bardziej odwracającego uwagi od obiektu niż niespodziewany gość w kadrze, czy jakieś dziwne tło. Pamiętaj aby zwracać uwagę nie tylko na to, co znajduje się w centralnym punkcie kadru, ale też na to, co dzieje się w krawędziach ujęcia.

3. Upewnij się, że masz naładowane akumulatory.

Wyobraź sobie sytuację, że wpadasz na plan, z godziny na godzinę przed Twoim obiektywem dzieje się coraz lepiej, ekipa łapie świetne flow. Sięgasz po zapasowe akumulatory, a te… są rozładowane. Wtedy zaczyna się piekło. Dlatego po pierwsze zawsze ładuj wszystkie akumulatory, a po drugie noś ze sobą zasilacz.

4. Przychodź na plan ze sformatowanymi kartami.

Czekanie na to aż sformatujesz kartę pod nagranie nowych scen jest nudne dla całej ekipy i tylko niepotrzebnie przedłuża plan zdjęciowy. Zawsze staraj się wcześniej upewnić, czy dysponujesz odpowiednim zapasem miejsca na karcie i czy jesteś od razu gotowy do nagrania.

5. Przeczyść obiektyw.

Sprawdź, czy używane przez Ciebie obiektywy są czyste i niezarysowane. Zawsze najlepiej przed wyruszeniem na zdjęcia przeczyścić i przedmuchać szkła po to aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas przeglądania materiału.


Oryginał: http://nofilmschool.com/2016/02/did-you-check-5-things-before-started-recording

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
nabór_start2
before kiloff x kino zakorzenione

Już 25.02 w klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem (ul. Warszawska 37) w Katowicach od 19:00 do 21:00 odbędzie się drugi pokaz promujący 12. edycję...

Zamknij