Saturday, Sep. 23, 2023

Dubel #41 – „Opuszczona szkoła plastyczna, Malta, Poznań” (2011)

Autor:

|

6 czerwca 2013

|

Dubel #41 – „Opuszczona szkoła plastyczna, Malta, Poznań” (2011)

okejka2

Opuszczona szkoła plastyczna, Malta, Poznań”(2011)

Reż. Michał Wieliszewski

Miejsca są bardzo podobne do człowieka – czasem odchodzą w zapomnienie będąc skazanymi na zniszczenie… Niestety walki z czasem nikt nie wygra.

np1

Ten film dokumentalny przenosi nas do opuszczonej i zniszczonej przez czas oraz ludzi szkoły plastycznej w Poznaniu. Podczas 11 minut jesteśmy świadkami wyprawy bohaterów, jak i samych twórców do tego dawno zapomnianego przez Państwo budynku. Obrazy, jakie są nam przedstawiane pokazują nie tylko dewastacje, ale także dzieła niezależnych artystów, bądź pozostałości po latach świetności placówki.

np2

Pomysł stworzenia i opowiedzenia o starych budowlach w swojej mieścinie jest zawsze bardzo ciekawą koncepcją, ponieważ poszerza nie tylko naszą wiedzę, ale także widzów. Jednakże, czy ten konkretny sposób przedstawienia historii wybrany przez reżyserów jest odpowiedni?

np3

Zdecydowanie w trakcie oglądania brakuje, chociażby relacji na bieżąco. Nie jesteśmy w stanie niczego wywnioskować, nie poznajemy losów szkoły, uczniów, czy też nauczycieli. Brakuje nam jakichkolwiek informacji, ponieważ cały ten dokument polega jedynie na sfilmowaniu napotkanych pomieszczeń. Dodatkowo nie wszystkie miejsca zostały nam pokazane, bo twórcy bali się zejść do piwnicy .

np4

Ubolewam, że potencjał projektu nie został w pełni wykorzystany. Bardzo żałuje braku najważniejszych szczegółów, jak np. „W jakich okolicznościach szkoła została zamknięta?”, „Dlaczego nikt teraz się nią interesuje?” i tak dalej… Bo pytań jest naprawdę wiele…

np5

Jednym wielkim plusem, jaki mogą spotkać artyści oraz osoby żądne weny to właśnie inspiracje. Po obejrzeniu tego filmu, aż chciałoby się nakręcić tam horror, bądź innego gatunku etiudę. Widzimy opuszczoną szkołę od wewnątrz, a tam naprawdę nie brakuje ciekawych zaułków, czy też pomieszczeń na sesje zdjęciowe, czy kręcenie ujęć. (Wprost idealna sceneria na powiązanie fabuły z grami typu Resident Evil, czy Silent Hill, nieprawdaż? przyp. Snake).

np6

Gdybym miała ostatecznie podsumować ten film zdecydowanie mogłabym to zrobić bardzo krótko, czyli: „Amatorka wśród amatorek”. To zdanie wystarczy, aby przekazać niedosyt, jaki możemy odczuć po obejrzeniu tego dokumentu. No niestety, jeśli chcecie zapukać do drzwi tej projekcji po wiedzę możecie być pewni: Nikt Wam nie otworzy.

 

OCENA OGÓLNA:

Fabuła: 3,5

Błędy Logiczne: 3,5

Dźwięk: 3

Światło: 3

Kadry: 3

Błędy techniczne: 3

Dialogi: 2

Klimat: 2,5

ŚREDNIA: 3,04

   DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie.

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

(2) Komentarze

 1. Grey
  7 czerwca 2013 at 16:33

  Opis sugeruję, że film jest do niczego, ale ocena mówi, że można obejrzeć. Trochę nie czaję. Chyba Kira stałaś się ofiarą wydumanej statystyki :)

  • Kira
   Kira
   7 czerwca 2013 at 16:37

   3,04 nic na to nie poradzę, że tak się załapało ;/.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
nielegalna
„Nielegalna ekipa” w natarciu

Planowo za miesiąc mają ruszyć zdjęcia do filmu Adriana Roszkowskiego "Nielegalna ekipa". Prace nad tym filmem twórca będzie realizował z...

Zamknij